Januar 2013
Među bitkoinskim preduzetnicima, nije se samo Ros Ulbriht obreo u neĉem krupnijem nego što je mogao i zamisliti. Već od januara je Bitinstant, firma Ĉarlija Šrema, primao više od dvesta pedeset hiljada dolara provizije meseĉno; dostigao je rekordan broj transakcija.
Ipak, ovaj napredak je maskirao sukobe koji su rastrzali Ĉarlijevu kompaniju. Svađe s Dejvidom Azarom, koje su poĉele praktiĉno ĉim je Bitinstant primio Dejvidovu investiciju, sada su se pogoršale i najĉešće završavale vikom i treskanjem slušalice. U decembru su Ĉarli i Erik Vorhis zamolili Dejvidove investicione partnere, blizance Vinklvos, za pomoć u stvaranju produktivnijeg odnosa.
Braća su uložila 550.000 dolara i nisu se mnogo mešala. Ipak, svejedno su se zabrinula. Nizovi imejlova između Ĉarlija i Dejvida blizancima su pokazali da nemaju posla s hladnim, proraĉunatim preduzetnicima poput bivših harvardskih studenata iz njihovih krugova. Isprva privlaĉna Ĉarlijeva energija, kako su uvideli, istovremeno je znaĉila da on nije u stanju da se usredsredi na jedan zadatak. Uz neprestana putovanja i pojavljivanje u medijima, Ĉarli je, možda i previše, uživao u visokom društvenom statusu koji je stekao zahvaljujući bitkoinu. Kada bi Ĉarli uopšte i govorio o poslu, ĉesto se ĉinilo kako mu je više stalo da nekoga ubedi u dobre strane bitkoina nego u dobre strane sopstvene kompanije.
Postojao je još jedan, neposredniji problem na koji blizanci nisu raĉunali. Ranije iste godine, Erik i jedan drug kog je on doveo u Bitinstant, Ajra Miler, osnovali su nezavisnu kompaniju zvanu Satoši d. o. o. sa izvesnim brojem kompanija-ćerki. Jedna, Koinapult (Coinapult), bavila se tehnologijom pomoću koje je Bitinstant slao bitkoine imejlom. Druga firma, Pejsijus (Paysius), omogućavala je trgovcima da prihvataju virtuelne valute.
Blizanci Vinklvos su pitali kako Erik i Ajra mogu da vode ova preduzeća dok u isto vreme rade puno radno vreme za Bitinstant. Erik i Ajra su predložili da se ovo razreši tako što će spojiti Satoši d. o. o. sa Bitinstantom u zamenu za veći procenat vlasništva u Bitinstantu – trebalo je samo da im Dejvid i blizanci ustupe 1,5 posto svog udela u kompaniji.
Oko Nove godine Erik je napisao dugaĉak strateški plan u kom je naveo kako bi ovo spajanje taĉno izgledalo: otvorilo bi kompaniji put na nova tržišta, recimo plaćanje preko mobilnih telefona u Africi, kao i tržište pokerskih sajtova širom sveta, kojima trebaju platne mreže. U dokumentu su se videle velike ambicije tima. Erik i Ajra nisu želeli da Bitinstant bude samo mesto za kupovinu bitkoina. Hteli su da nude sve usluge koje pružaju i banke, ali na nov, jeftiniji i demokratskiji naĉin.
Blizanci Vinklvos i Dejvid Azar, međutim, razmišljali su neposrednije i praktiĉnije. Bacili su pogled na stranice ovog dugoroĉnog plana i prebledeli kad su videli koliku su vrednost Erik i Ajra pripisali preduzeću Satoši d. o. o. Blizanci su slali sve ozlojeđenije imejlove Ĉarliju i navaljivali da on ovo razreši ali da ne popusti pred Erikovim i Ajrinim zahtevima. Razgovori između blizanaca i Ĉarlija već su se završavali istim onakvim optužbama kakve su nekoliko nedelja ranije bile uobiĉajena pojava između Ĉarlija i Dejvida. Blizanci su Ĉarlija i njegov tim doživljavali kao neiskusne preduzetnike koji ne umeju da stave poslovne interese ispred društvenih i politiĉkih veza. Blizanci Vinklvos su sa svoje strane opravdali strahovanja tima Bitinstanta: pokazali su šta na kraju biva kad nekom nije stalo do bitkoinskih naĉela nego samo želi da zaradi novac.
Ĉarli i Erik su se obratili Rodžeru Veru, Ĉarlijevom prvom investitoru, s nadom da će on nekako rešiti ovo iako je bio u Tokiju. Smislili su da Rodžer otkupi Dejvidov udeo i udeo blizanaca žu Bitinstantu.
„Nadao sam se da će blizanci biti mnogo predusretljiviji i produktivniji, ali
dug telefonski razgovor između Kamerona i Ĉarlija i međusobno vređanje pokazali
su mi da sam bio naivan", napisao je Erik Rodžeru poĉetkom januara.
Ĉarli i Erik su pisali dugaĉka i zajedljiva pisma blizancima i molili ih da se sve nekako razreši i da obe strane odu svojim putem. "Ako ćemo iskreno, jasno je da nam vaš novac niti treba, niti ga želimo, a vama niti treba niti želite da stavljate novac na kocku poslujući s timom koji je po vašem mišljenju detinjast i za dve trećine veći nego što treba", stajalo je u pismu. „Hajde da se rastanemo đentlmenski . Ako vas toliko zanima posao na polju bitkoina, i ako se toliko dobro snalazite u tim vodama, samo izvolite."
Blizanci su razmišljali da prodaju svoj deo Rodžeru. Ali su takođe smatrali da je Bitinstant dobra ideja koja bi mogla uspeti pod odgovarajućom upravom. Januar je za Bitinstant bio najuspešniji mesec do tada; obrađene su transakcije u vrednosti od pet miliona dolara. Cena bitkoina je u međuvremenu s trinaest dolara krajem meseca porasla na oko osamnaest. Za ovo su delimiĉno bili zaslužni sami blizanci. Zamolili su Ĉarlija da i dalje u njihovo ime kupuje novĉiće, pošto im je cilj bio da poseduju jedan posto svih bitkoina na svetu, ili, po trenutnom kursu, oko dva miliona dolara. Ova ambicija podsticala ih je da se i dalje drže bitkoina.
Napetost je dostigla vrhunac krajem januara. Patrik Merk, generalni savetnik u Bitkoinskoj fondaciji, doleteo je iz Sijeda ne bi li pomogao Ĉarliju i Eriku da ubede blizance. Na sastanku, u sali za konferencije Bitinstanta, Ĉarli, Erik i Patrik, s jedne strane stola, ponudili su da Megvajer venčersu, kompaniji koju su osnovali Dejvid i blizanci, u potpunosti refundiraju uloženi novac. Blizanci su ljutito odgovorili da će prihvatiti pet puta veću svotu od uložene i ništa manje od toga. TakoĊe su rekli da tehnologija koju nudi Erikova kompanija, Satoši d. o. o., vrlo malo vredi. Erik i Ajra su u odgovor na to izašli iz prostorije dok su blizanci „nastavljali s neracionalnim uvredama i besmislicama", kako je Erik napisao u jednom imejlu posle sastanka.
Sutradan su Erik i Ajra dali ostavke i preselili se u kancelariju Larija Lenihana i Ferstmark kapitala; Lenihan je oduvek više želeo da investira u Erika nego u Ĉarlija.
Ĉarli, Rodžer i Erik neprestano su razmatrali treba li Ĉarli da se pridruži Eriku, i onda ĉitava grupa da tuţpži blizance Vinklvos. Naposletku su se rešili da ih ne tuže – imajući na umu reakciju blizanaca kada je Mark Zakerberg napravio Fejsbuk bez njih.
Ĉarli je odluĉio da ne ostavlja kompaniju koju je stvorio, ali kada je sutradan otišao na posao, nije otišao mirno. Zahtevao je da Megvajer venčers uplati poslednju ratu investicije na koju je pristao prošle jeseni:
„Uništavate mi kompaniju, i Ajra i Erik su zbog toga otišli. Dajte mi moje pare ili ću danas sve da vam pošaljem nazad."
Rodžer, koji je još držao petnaest procenata kompanije, i dalje je navaljivao na blizance da prodaju svoj udeo ili da puste Rodžera da proda svoj:
v as dvojica oĉito ne razumete ni bitkoin ni Bitinstant. Uništavate i svoje i moje vlasništvo, i ja ne želim da uĉestvujem u tome. Ako se ne slažete, dajte mi ponudu za mojih petnaest posto Bitinstanta. Predložite neku sumu. Rado ću vam prodati ovo jeftinije nego što ste vi kupili svoj udeo.
Rodžerova procena je delimiĉno potvrđena nekoliko dana nakon Erikovog odlaska, kada je Ĉarli dobio pismo od poslednje banke koja je rešila da Bitinstant više ne može imati raĉun kod nje. Nije bilo jasno hoće li Bitinstant imati gde da drži toliki klijentski novac. Vrednost bitkoina astronomski je rasla, a vrednost Ĉarlijeve ideje kao da mu se raspadala pred oĉima.
Iz knjige: Nathanijel Popper: Digitalno zlato
PRVO POGLAVLJE DRUGO POGLAVLJE TREĆE POGLAVLJE
Нема коментара:
Постави коментар