уторак, 25. март 2025.

Bankarski odbor američkog senata odobrio Genus Act ( digitalne valute)



13. marta 2025.,Senatski komitet za bankarstvo SAD-a usvojio je Zakon o vođenju i uspostavljanju nacionalnih inovacija za američke stabilne kovanice iz 2025. ili „GENIUS Act“, sa 18 za prema 6 glasova protiv. Mnogi ovaj potez smatraju istorijskim jer bi američko zakonodavstvo po prvi put uspostavilo sveobuhvatan regulatorni okvir za izdavanje i regulisanje plaćanja stabilnim kovanicamau Sjedinjenim Državama.

Predlog zakona će biti dat na potpis predsedniku Trampa do kraja aprila. Nakon toga zakon ide na glasanje u Senat. Zbog većinske podrške izgledi da se izglasa su veliki. Još je, zatim, potrebno nekoliko koraka, sada treba da prođe slična verzija na odobrenje u Predstavničkom domu. Ako bude donesen, GENIUS zakon bi stupio na snagu ili 18 meseci nakon datuma donošenja ili 120 dana nakon datuma kada federalni bankarski regulator izda konačne provedbene propise, zavisno o tome šta je ranije.

Predsedavajući Komiteta za financijske usluge američkog Predstavničkog doma, French Hill (R-AR) već je najavio nameru da krene napred sa drugim predlogom, STABLE Act , a predsednik Donald Trump je naznačio da želi potpisati zakon o stabilnom coin-u.
________________________________
IZ GOVORA PREDSEDAVAJUĆEG

Današnje istorijsko donošenje GENIUS Act i FIRM Act dokaz je da zaista ispunjavamo svoja obećanja. Zajednica digitalnih sredstava – i, što je još važnije, američki potrošači – zaslužuju jasnoću.
Predugo je nepostojanje regulatornog okvira ostavilo potrošače ranjivim, a preduzeća u mraku. Ova neizvesnost je također ugušila inovacije ovde kod kuće u Americi.To se danas menja.
GENIUS Act je dvostranački korak napred u osiguravanju sigurnih i pouzdanih alata stabilnih kovanica u finansijskom sistemu. GENIUS Act uspostavlja zdravorazumska pravila koja zahtevaju od izdavaoca stabilnih coin-a da održavaju rezerve osigurane u odnosu 1:1, poštuju zakone protiv pranja novca i na kraju štite američke potrošače dok promovšu snagu američkog dolara u globalnoj ekonomiji.

____________________________________

PRAVNE OSNOVE

Zakon GENIUS bi definisao stabilni coin za plaćanje kao digitalno sredstvo koje je dizajnirano da se koristi kao sredstvo plaćanja ili poravnanja pri čemu:
- izdavalac ima obavezu da konvertuje, otkupi ili ponovo otkupi za fiksni iznos novčane vrednosti;
- održava stabilnu vrednost u odnosu na vrednost fiksnog iznosa novčane vrednosti;
- da coin nije nacionalna valuta, bankovni depozit, kamatonosni instrument ili hartija od vrednosti prema saveznim zakonima o hartijama od vrednosti (osim na osnovu toga što je obveznica, zapis, dokaz o zaduženju ili ugovor o investiranju).

IZDAVAČI STABILNIH COINS 

Stabilne kovanice može da izda osoba registrovana u SAD-u pod određenim uslovima, npr. aplikant mora da dokaže svoje finansijsko stanje i odgovarajuće resurse, pruži osnovne informacije o službenicima, direktorima i glavnim deoničarima i da zadovolji sve druge relevantne faktore sigurnosti i stabilnosti koje su utvrdili federalni bankarski regulatori.

Postoji mogućnost da neko izda stabilni platni coin ( nelicenciran). Država priznaje vlasništvo takvog coina,on bi se mogao prodavati u SAD-u ALI Zakon o GENIUS-u zabranjuje da se takav coin smatra gotovinom ili gotovinskim ekvivalentom za potrebe računovodstva itd. To vredi i za izdate stabilne coine izvan SAD-a. Ukoliko bi oni bili korišteni SAD bi imala pravo da ih zapleni ( zamrzne, spali ..)

Izdavači stabilnih kovanica za plaćanje bili bi izričito klasifikovani kao finansijske institucije .To bi ih podvrglo čitavom nizu obaveza poštivanja propisa protiv pranja novca (“AML”)- uključujući identifikaciju korisnika !! Oni bi mogli, prema propisima, da proglase bankrot.

Ako bude potpisan, predloh zakona u Senatu stvorio bi podeljenu regulatornu strukturu između državnih i saveznih agencija. Države bi nadzirale samo emitente s tržišnom kapitalizacijom manjom od 10 milijardi dolara, a svi emiteri iznad tog praga podležu federalnom nadzoru. Od depozitnih institucija bi se tražilo da se pridržavaju propisa Federalnih rezervi, dok bi Ured kontrolora valute nadgledao nebankarske poslove.

Šta je stabilcoin?

Stabilni coin ( akcenat je na stabilni) su kriptovalute čija je vrednost spojena (vezana) s nekom tradicionalnom valutom, robom (npr. zlatom, srebrom...) ili nekim drugim finansijskim instrumentom, dolarom. Najpoznatiji stabilni coin / dolar, je tehterov USDT, ( Hong Kong ); Circleov USDC (Boston, Massachusetts) i Binance coin ( Kina, Japan, Malta- momentalno sedište ?). Timovi koji stoje iza ovih kovanica tvrde da svaki novčić koji postoji u opticaju ima pokriće u vrednosti od jednog dolara. To znači da ako u bilo kojem trenutku odlučite prodati neki od gore navedenih stabilnih coin-a, to možete učiniti po ceni od jednog dolara. Stablecoins nude alternativu nestabilnim vodećim kriptovalutama kao što su bitcoin i ethereum.

To znači da ako posedujete stabilni coin (npr. USDT) možete ga povući na svoj kripto novčanik, čije ključeve jedino vi kontrolišete. Ovo vam omogućava da imate stabilnu valutu kao što je dolar, u svom novčaniku i da ne zavisite od menjačnice ili banke. Ovi coini su uprkos rastu ostali neregulisani na saveznom nivou, a kripto imovina zaglavljena u sivoj zoni dok su agencije poput Federalnih rezervi i Ureda kontrolora valute raspravljali o tome ko bi trebao imati nadležnost. Ovim zakonom se to konačno reguliše a ko će biti priznat videće se (Tether Limited i Binance su izvan Amerike)

FINANSIJSKA POLITIKA SAD

Zašto se baš sada Amerika odlučila na ovaj potez? Kako piše pravnik i ekonomista Hit Tarbert u kolumni za Fox News, razvoj stablecoins-a može biti ključan za očuvanje stabilnosti i snage dolara u digitalnoj eri. On naglašava da ukoliko SAD žele da dolar ostane temelj međunarodnog finansijskog sistema, Vašington mora uložiti maksimalne napore da američki dolar zadrži vodeću poziciju u novoj globalnoj ekonomiji, prelazak na digitalnu verziju – više nije pitanje izbora, već hitna potreba.

Ovaj potez ne odražava samo političku volju, već i stratešku nacionalnu potrebu: SAD ne žele da prepuste inicijativu Kini, Britaniji, Evropskoj uniji ili privatnim korporacijama kada je reč o budućnosti digitalnog novca.

Američke institucije već prave mesta za stablecoins

Kancelarija za kontrolu valuta (OCC) već je dozvolila američkim bankama da izdaju i koriste stablecoins. Ovo je ogroman korak jer omogućava integraciju digitalnih dolara u tradicionalni bankarski sistem i daje institucijama jasna pravila igre

ULOGA TRAMPA

Stablecoins nisu prolazna moda. Oni predstavljaju sledeći korak u evoluciji globalnog novca. Ako se iskoristi trenutak i pravilno sve postavi, SAD mogu obezbediti da dolar ostane osnovna valuta sveta i u digitalnom dobu.

Kako zaključuje Tarbert, ovo može biti još jedno istorijsko dostignuće predsednika Donalda Trampa i lidera u Kongresu – trenutak u kojem je Amerika ponovo prepoznala duh vremena i uhvatila korak sa budućnošću.

Senatorka Elizabeth Warren izrazila je zabrinutost bez zbog lansiranja kovanica meme $Trump i $Melania, pre ovog zakona. Tramp je lansirao 17. januara, novčić meme, $TRUMP, za manje od 10 dolara po novčiću. Do nedelje je cena TRUMP-a dostigla otprilike 75 dolara po novčiću, pre nego što je u ponedeljak pala na 33,88 dolara. U nedelju je prva dama Melania Trump lansirala svoj vlastiti mem novčić, $MELANIA, čija je cena bila 7 dolara, vrednost je preko noći porasla na 12 dolara, a od tada je pala na 4 dolara. Gotovo preko noći, neto vrednost Trampa i njegove supruge naglo je porasla na 58 milijardi dolara. Kritičari Trampa uoozoravaju da bi om i njegovi povezani poslovni subjekti koji poseduju 80 posto dolara TRUMP-a mogli povući novac tokom trogodišnjeg perioda, generirajući ogromne sume za sebe, što bi srušilo cenu novčića za njegove pristalice i ostavilo ih bez uloženog. Da stvar bude gora: odredbe i uslovi $TRUMP-a i $MELANIA-e nastoje zabraniti kupcima da traže olakšice za bilo kakve tužbe vezane za prevaru, sprečavaju kupce da se pridruže grupnim tužbama protiv novčića ili njegovih izdavatelja.

Richard Painter, vrhunski pravnik za etiku administracije Georgea W. Busha, rekao je da je vrlo “opasno da ljudi koji bi trebali nadgledati regulisanjw finansijskih instrumenata istovremeno ulažu u njih”. Norm Eisen, bivši savetnik za etiku Bele kuće u Obaminoj administraciji, primetio je da lansiranje kovanica meme "predstavlja najgori vid sukona interesa u modernoj istoriji predsedništva". Čak su i neki u kripto industriji izrazili zabrinutost u vezi s ovim novčićima, nazivajući ih “zlobnim” i “izrugivanjem”.

Tramp je već tokom prvih dana u kabinetu doneo odluku da potpiše izvršnu naredbu o strateškim rezervama bitcoina. U rezervi će se nalaziti kriptovaluta koja je oduzeta saveznoj vladi u okviru krivičnog ili građanskog postupka. Naredba nalaže i potpunu reviziju kripto imovine u vlasništvu savezne vlade. Prema Saksovim rečima, vlada SAD trenutno poseduje oko 200.000 bitcoina, čija vrednost iznosi oko 17,5 milijardi dolara po trenutnim cenama. Nije sasvim jasno kako bi nova rezerva konkretno koristila američkim građanima, ali Saks tvrdi da "poreski obveznici neće platiti ni cent za nju“( vidi opširnije )

Tramp je na Blockworks Digital Assets Summitu direktno pozvao Kongres da „pokaže razumnost“ i podrži zakon o stablecoins. On je izrazio uverenhe da bi ove digitalne valute, ako se pametno implementiraju, mogle pokrenuti snažan ekonomski rast i dodatno učvrstiti poziciju dolara kao vodeće svetske valute. Sve u svemu Tramp je pokazao pozitivan odnos prema kriptovalutama sve u sklopu njegove politike koja ide na ruku ekonomiji, u ovom slučaju, neki misle Big Tech kompanijama.

Нема коментара:

Постави коментар