U pogledu Ukrajine general Cavoli nije izneo neke apsolutno nove činjenjice. Nezavisno od toga treba obratiti pažnju na ovo saslušanje – uvek je od pomoći znati koliko druga strano zna. Drugo, i ovo svedočenje je potvrdilo duboku umešanost Amerike od samog početka sukoba na relaciji Ukrajina- Rusija.
Da, mi smo celo vreme bili u ratu sa Rusijom, samo smo se krili iza marionetekoje smo postavili u Ukrajini.
..tu je i priznanje da je Amerika učestvovala/ odlučivala o gađanju teritorija u unutrašnjosti Rusije. O tome se nedavno pisalo , npr. u Entous NYT piše : " Jedan šef evropske obaveštajne službe prisetio se da je bio zatečen kada je saznao koliko su se njegovi kolege iz NATO-a zapleli u ukrajinske operacije. 'Oni su sada deo lanca ubijanja', rekao je...Američka vojska i oficiri CIA-e u Wiesbadenu pomogli su u planiranju i podršci u kampanji rusko-ukrajinske vojske... onda je CIA dobila zeleno svetlo da omogući precizne udare duboko u samoj Rusiji.”
CAVOLI
Adam Entousa u New York Timesu je opisao Cavolija kao glavnog planera neuspelih ukrajinskih napada na Rusiju. Evo citata iz tog teksta:
Ukoliko koalicija ne preorijentiše svoje ambicije, zaključili su general Donahue i komandant američke vojske u Evropi i Africi, general Christopher G. Cavoli, ...Ukrajinci će izgubiti rat. Drugim rečima, koalicija bi morala da počne da obezbeđuje teška ofanzivna oružja — M777 artiljerijske baterije i granate.
.....
Stoga su generali Cavoli i Aguto preporučili sledeći kvantni skok, dajući ukrajinskoj vojsci taktičke raketne sisteme - projektile, poznate kao ATACMS, koji mogu putovati do 290 milja - kako bi ruskim snagama na Krimu bilo teže da pomognu u odbrani Melitopolja. . . .
..... Ukrajinci su tražili dozvolu da preko granice koriste oružje koje je isporučilo SAD. Štaviše, generali Cavoli i Aguto predložili su da Wiesbaden pomogne u vođenju tih udara, kao što je to činio širom Ukrajine i na Krimu — obezbeđujući tačke interesa i precizne koordinate. . . . ..... Ovo je postao trenutak kada je Bidenova administracija promenila pravila igre. Generali Cavoli i Aguto dobili su zadatak da stvore "ops kutiju" - zonu na ruskom tlu u kojoj bi Ukrajinci mogli pucati iz oružja koje je isporučilo SAD, a Wiesbaden mogao podržati njihove udare.
Da bi opravdao sopstvene / NATO neuspehe Cavoli je bio prinuđen da prizna nadmoć Rusije.
Ruska rekonstitucija
Uprkos velikim gubicima na bojnom polju u Ukrajini, ruska vojska se rekonstruiše i raste brže nego što je većina analitičara očekivala. U stvari, ruska vojska, koja je podnela najveći teret borbe, danas je veća nego što je bila na početku rata – uprkos tome što je pretrpela oko 790.000 žrtava. Moskva je u decembru 2024. naredila vojsci da poveća svoju snagu na 1,5 miliona aktivnih pripadnika i regrutuje približno 30.000 vojnika mesečno. Ruske snage na frontu u Ukrajini sada su na preko 600.000, što je najviši nivo tokom rata i skoro dvostruko veći od početne invazione snage.
Rusija ne samo da rekonstituiše pripadnike vojske, već i zamenjuje borbena vozila i municiju brzinom bez presedana. Ruske kopnene snage u Ukrajini izgubile su oko 3.000 tenkova, 9.000 oklopnih vozila, 13.000 artiljerijskih sistema i preko 400 sistema protivvazdušne odbrane u protekloj godini - ali je u toku da ih sve zameni. Rusija je proširila svoju industrijsku proizvodnju, otvorila nove proizvodne pogone i pretvorila komercijalne proizvodne linije u vojne svrhe. Kao rezultat toga, očekuje se da će ruska odbrambena industrijska baza ove godine izbaciti 1.500 tenkova, 3.000 oklopnih vozila i 200 balističkih i krstarećih projektila Iskander. (Uporedno, Sjedinjene Države proizvode samo oko 135 tenkova godišnje i više ne proizvode nova borbena vozila Bradley.) Osim toga, očekujemo da će Rusija proizvoditi 250.000 artiljerijskih granata mesečno, što je stavlja na pravi put da izgradi zalihe tri puta veće od Sjedinjenih Država i Evrope zajedno.
Nadalje on tvrdi:
Rusija i dalje drži najveće zalihe nuklearnog oružja na svetu. Procenjuje se da se ruski nuklearni arsenal sastoji od 2.500-3.500 bojevih glava visokog i niskog dometa, koje se mogu prilagoditi za upotrebu na bojnom polju ili koristiti strateški. Nedavno je Kremlj ažurirao svoju nuklearnu politiku, koja ima za cilj da saopšti niži nuklearni prag i ocrtava niz nepredviđenih situacija koje bi mogle opravdati upotrebu nuklearnog oružja. Rusija takođe održava snažne programe hemijskog i biološkog oružja i više puta je koristila hemijsko oružje hloropikrin i agense za kontrolu nereda kao metodu ratovanja širom fronta Ukrajine, kršeći svoje obaveze prema Konvenciji o hemijskom oružju. U okviru svojih vazdušnih i pomorskih mogućnosti, Rusija je pretrpela samo manje gubitke u Ukrajini. Vazdušno-kosmičke snage Rusije trenutno imaju preko 1.100 borbeno sposobnih aviona koji uključuju Stelt lovce Su-57 i strateške bombardere Tu-95 i Tu-160. Osim nekih gubitaka u Crnomorskoj floti, ruska mornarica ostaje netaknuta, s preko 60 podmornica i 42 površinska plovila sposobna da lansiraju krstareće rakete Kalibr s nuklearnim vrhom.
Ruske formacije stiču borbeno iskustvo. Vojska je pokazala svoju sposobnost da uči na bojnom polju, širi nove koncepte u organizacijama i suprotstavlja se ukrajinskim taktičkim i tehničkim prednostima. Implementirao je brze cikluse prilagođavanja i razvija nove sposobnosti za ubrzanje modernizacije snaga. U novembru 2024. godine ruska vojska je izvela svoj prvi udar na ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketom srednjeg dometa Orešnik. Ruski zvaničnici su izjavili da bi ova raketa mogla biti opremljena nuklearnom bojevom glavom. Videli smo kako ruske snage koriste nove, domaće proizvedene elektronske mere protiv ukrajinske tehnologije ometanja kako bi poboljšale efikasnost udara. Osim toga, ruske kopnene snage integrišu izviđačke i jednosmerne dronove u svoje ofanzive na bojnom polju. Rusija takođe proširuje svoje podmorske sposobnosti dodavanjem podmornica za napade krstarećim raketama na nuklearni pogon klase Severodvinsk-II, podmornica s balističkim projektilima klase Dolgorukiy II i drugih podmorskih izviđačkih sposobnosti kako na evropskim tako i na indo-pacifičkom pozorištu. Ove nove sposobnosti pokazuju da je ruska vojska namera da stekne taktičku i operativnu prednost za buduće bojno polje.
NATO
Za SAD bi bilo „problematično“ da napuste svoju tradiciju insistiranja na tome da Amerikanci budu komandanti NATO-a, upozorio Cavoli.
Mislim da bi to donelo neke izazove u smislu nuklearne komande i kontrole... To bi nas dovelo u poziciju u kojoj bismo, u situaciji po članu 5, mogli imati po prvi put od Prvog svetskog rata veliki broj američkih trupa pod neameričkom komandom. Tako da mislim da su to stvari koje bi se morale pažljivo razmotriti.
Sjedinjene Države drže određeni broj nuklearnog oružja za upotrebu od strane NATO-a koje bi — po dogovoru Sjedinjenih Država i njihovih saveznika iz NATO-a — moglo koristiti SACEUR-u tokom sukoba i isporučivanja od strane raznih NATO nacija. Trenutno nema posrednika koji je uključen u taj proces. Kad bi dobio instrukcije, Cavoli bi jednostavno morao da preda oružje pod svojom komandom (kao šef EUCOM-a ) da ga koristi SACEUR," (The Supreme Allied Commander Europe- komandant Savezničke komande za operacije. SACEUR je druga najviša vojna pozicija unutar NATO-a, ispod predsedavajućeg Vojnog komiteta NATO-a u smislu prvenstva.)
Cavoli je stao uz mišljenje penzionisanog general-potpukovnika Dana Cainea, Trumpovog kandidata za predsedavajućeg Združenog generalštaba.
“Gde god smo imali raspoređene američke snage, želeli smo da budu pod američkim komandantom", rekao je Caine. "I to je bila istorija iza uspostavljanja SACEUR-a i spajanja komandanta EUCOM-a i SACEUR-a sa dvostrukim šeširom. I mislim da je to prilika za globalno vodstvo, posebno u Evropi, ali opet bi to poverio predsedniku jer on razmatra kako bi buduća politika mogla izgledati."
General armije Christopher Cavoli, lijevo, i general marinaca Michael Langley
PENTAGON
Pitanje SACEURA razmatra se u sklopu namere administracije predsednika Donalda Trumpa da restrukturiše celu vojske, uključujući demontažu AFRICOM-a i njegovo premeštanje na podkomandnu poziciju u okviru EUCOM-a u Stuttgartu, Nemačka. U tom slučaju odustalo bi se od uloge Amerike kao vrhovnog savezničkog komandanta NATO-a za Evropu.
AFRICOM je osnovan 2007. godine pod predsednikom Georgeom W. Bushom.
"Ja bih imao odgovornost za još 50 zemalja. ... To je širok raspon kontrole," rekao je Cavoli. Izazovi u Africi su eksponencijalno porasli u poslednjih 10 godina, ne samo terorizam koji je bio tamo u prethodnom periodu od poslednjih 20 godina, već i sve veća aktivnost Rusije i Kine",
2 коментара:
Украјина сарађује са ЦИА од 1991. године. После кратке паузе, то партнерство је настављено 2014-те. Y року од две године, у Украјини је већ деловало 12 америчких контраобавештајних и шпијунских база, распоређених дуж границе са Русијом и опремљених америчком опремом за пресретање комуникација.
Од 2016. године, САД су почеле да обучавају своју јединицу специјалних снага на територији Украјине, у којој је поникао садашњи начелник Главне обавештајне управе Министарства одбране Украјине Кирил Буданов (на листи је терориста и екстремиста Руске Федерације).
Када је почела руска Специјална операција заштите Донбаса, САД и Украјина су успоставиле командно место у америчкој бази у Висбадену у Немачкој из којег је америчка војска идентификовала циљеве за будуће ударе - руске јединице, опрему или инфраструктуру, укључујући и мете на руској територији.
Америчке црвене линије су се стално померале. Упркос изјавама да САД „нису у рату са Русијом“, амерички војни инструктори су радили у Кијеву. Америчка војска је била укључена у организовање напада на Крим, а ЦИА је подржала украјинске поморске војне операције у руским територијалним водама у близини Крима.
Према The New York Times, наводно пресретнуте информације о намери Русије да употреби тактичко нуклеарно оружје изазвале су страх у САД и одлуку да обуздају украјинску офанзиву ка Криму. Официри ЦИА били су у области Харкова и усмеравали ударе ХИМАРС-а на Русију.
Сада нема дилеме , New York Times је обелоданио: Ударима украјинске војске по територији Русије руководе Американци.. Руси су управо обелоданили да су у ракетном удару у Кривом Рогу настрадали и страни саветници. Да ли је ту било Американаца? И да није Америка и даље игра двоструку улогу. Она фактички и води преговоре као учесник рата.
Ј.Б.
Eno ga, poslao pojačanje na Kosovo! Za svaki slučaj. Nešto mislim ne moźe Tramp da ima uvid u sve, uostalom Kosovo je za njega margina, neka tamo fus nota u predmetu "Balkan". Moźe i ne mora da pročita, neko će već da odrađuje taj deo posla, u ovom slučaju Bajdenov oficir, stara garda- stara logika procene, mimo svih Trampovih novih smernica. U Poljsku stižu ogromne količine - amričkog naoružanja, a ovamo se vodi dijalog o prekidu, Odesa se dnevno prima transporte - Tramp ćuti!!
Dugo je vladala neoliberalna hobotnica, neki su kraci ostali vitalni, možda će Tramp da oživi još koju ako mu bude odgovaralo.
I BiH trpi ozbiljne pretnje, Srbija se raspolućila, nigde da prevlada razum, da..ljudski, suviše ljudski- idiotski.
Pesnik u prolazu
Постави коментар