"Sve blagostanje dolazi iz znanja. Otkriće parne mašine krajem 18. veka dovelo je do velikog privrednog napretka. Onda je oko 1850. godine nastupila velika kriza. Izum električne struje i automobila doveo je do novog zamaha koji se “ispuhao” tokom Velike depresije 1929. godine. Razvoj tehnologije, dakle lasera,tranzistora,GPS,kompjutera,interneta i ostalih postignuća generisao je novi val napretka,ali 2008. godine nastupila je nova kriza.Novo blagostanje doneće veštačka inteligincija!"
Michio Kaku
NAJPRODORNIJA TEHNIKA BUDUĆNOSTI
Michio Kaku
NAJPRODORNIJA TEHNIKA BUDUĆNOSTI
Trenutno najpropulzivnije naučno područje koje se iz laboratorija, u obliku novih tehnologija, već integrisalo u naš svakodnevni život je nanotehnološko. Podsetimo kratko: nanotehnologija je zamisao manipulisanja svojstvima materije na skalama atoma i molekula( nanometar predstavlja veličinu od jednog milijarditog dela metra, a raspon u nanosvetu beleži se na skali od 1 do 100 nanometara) Ona se bavi proučavanjem materija na tim skalama a obuhvata i tehnologiju izrade naprava tih dimenzija ( ponegde nazvana molekularna proizvodnja)
PRIRODNE NANOMAŠINE
Nanomašine već odavno postoje u prirodi. Kao primer možemo navesti proces prenošenja informacije iz DNA u ćelije preko ribosona. DNK je nosilac naslednih informacija u ćeliji. RNK učestvuje u prenošenju tih informacija i njihovom prevođenju u proteine. U tom procesu, dakle, vrsta RNK koja se naziva prenosna RNK prenosi informacije sadržane u vidu aminokiselina sa DNK na strukture koje se nazivaju ribozomi. Ovi ribozomi, načinjeni iz belančevina i ribozomske RNK, su jedna vrsta specijalizovane podjedinice ćelije koja je u okviru ćelije vlastitom lipidnom membranom. Ova podjedinica je faktički molekularnua mašina za čitanje genetske informacija iz prenosne RNK i njeno dalje prenošenje i prevođenje u proteine, a njen (prirodni) mehanizam osnova je nanotehnologije.
3.Ribosom
IDEJA NANOTEHNOLOGIJE
Ričard Fajnman-a (Richard Feynman) smatraju ocem nanotehnologije. U svom predavanju pred amerčkim Udruženjem fizičara fiziča, 1959. godine, on je najavio da budućnost leži u minijaturizaciji: celu enciklopediju "Britaniku" treba smestiti na vrh čiode (There's Plenty of Room at the Bottom).
"Ono o čemu ja želim da pričam je problem tretiranja i upravljanja stvarima u prostorima malih dimenzija ... Ne plašim se da razmotrim konačno pitanje kao to je da li, na kraju, u nekoj dalekoj budućnosti možemo da uredimo atome na način na koji mi želimo: same atome, skroz, u tom
prostoru!"
O blast nanotehnologije se razvijala od te prve ideje ka njenom ostvarenju kroz prve mikromehaničke sisteme iz 1980-tih godina. Japanski profesor sa Univerziteta u Tokiju Norio Taniguči (Taniguchi) prvi je upotrebio termin nanotehnologija u smislu konstrukcije materijala sa nanometarskom tačnošću. Naredne decenije, tačnije 1986. godine, američki inženjer Kim Erik Dreksler (K. Eric Drexler) u svojoj knjizi „Engines of Creation” definisao je pojmove molekularne nanotehnologije Danas, mnogi mikrorobotski sistemi ostvaruju nove primene: montažu, inspekciju, odravanje, mikrooptiku, u raznim oblastima (u SAD trenutno postoji više od 13 hiljada patenata koji u sebi nose reč „nano”). Koji će oblik imati budući nanoroboti, još uvek nije jasno. Nisu jasni ni zadaci koje će ti nanoroboti izvršavati. Uprkos tome, nanorobotika se razvija u pravcu konstruisanja inteligentnih senzora, aktuatora, i sistema manjih od 100 nm (NEMS). Uređaji ovih dimenzija nude mnoge fascinantne mogućnosti: manipulisanje nanoobjektima korišćenjem nanoalata, merenja mase u femtogram (10-15) opsezima, opažanja silepikonjutn (10-12) veličina, gigahercno kretanje, i niz drugih mogućnosti.
N notehnologija zahteva interdisciplinarni pristup stoga se njom bave i sarađuju hemičari, biolozi, fizičari i inženjeri elektrotehnike. Zakoni fizike u prostorima nano dimenzija su u nekim apsektima potpuno različit od fizike u prostoru makro dimenzija. Savremena fizika obuhvata kvantnu mehaniku kao oblast koja opisuje materiju u nanometarskom prostoru. Broj atoma se prilagođava promenama dimenzija sa L3. Ako tranzistor, na primer, u mikronskom prostoru dimenzija sadrži 1012 atoma, onda, na nanometarskoj skali, L/L = 10-3 će sadržavati 1000 atoma, verovatno isuviše malo da bi tranzistor sačuvao svoju funkciju. Uprkos ovim izazovima, mnogi bazni problemi u nanofizici su rešeni.
Očekuje se da uticaj nanotehnologije na zdravlje, ekonomiju i bezbednost čoveka bude bar toliko značajan, kao što su to bili u 20. veku kombinovani uticaji antibiotika, integrisanih kola, i polimera koje je napravio čovek.1998. N. Lane je tvrdio:
,, Kad bi nas neko zapitao koja je to oblast nauke i tehnike koja će najverovatnije generisati prodore ka sutrašnjici, ja bih ukazao na nauku i tehniku o nanoprostoru."
____________________________________
osnovni pojmovi
Nanokristal je nanoskopska čestica koja sadrži od nekoliko stotina do nekoliko desetaka hiljada atoma koji su uređeni u kristalnu strukturu.
Nanobot je imaginarna mašina (robot) na skali od nekoliko do nekoliko desetaka nanometara, dizajniran da obavlja specifične poslove.
Buckminsterfullerene C60, također poznat i kao fudbalskalopta "buckyball", je molekul ugljika , poznat kao fulereni. Članovi porodice fulerena su glavni subjekti istraživanja pod nanotehnološkim kišobranom.
___________________________________
UGLJENIČNE NANOCEVI
nosioci revolucije
Momir Đekić
Struktura koja predstavlja zamajac nanotehnologije nosi ime nanocev (eng. nanotube), a najpoznatija je izgrađena od atoma ugljenika. Ugljenična nanocev (eng. carbon nanotube, CNT) najlakše se može zamisliti kao mreža atoma u obliku pravougaonika savijena u oblik cevi. U zavisnosti od ose po kojoj je savijena mreža, razlikujemo tipove nanocevi.
Upotreba ovih cevi u elektronskoj industriji takođe je veoma isplativa. CNT predstavljaju takozvane balističke provodnike, što znači da prenose energiju gotovo bez gubitaka. Kako postoje i dvoslojne, troslojne i višeslojne cevi (više nanocevi postavljenih koncentrično), jasno je da se ova svojstva mogu iskoristiti na takav način da nanocevi zamene silicijumske poluprovodnike i samim tim poboljšaju elektroprovodna svojstva elektronskih komponenti.Postoji nekoliko načina za dobijanje CNT. Tri koja se izdvajaju kao najčešće upotrebljavana jesu: Arc Discharge, Laserska metoda i Chemical Vapor Deposition (CVD)
Upotreba nanocevi
Jedan od najupečatljivijih načina upotrebe ugljeničnih nanocevi jeste korišćenje
jednoslojne cevi kao vrha jednog posebnog mikroskopa. Atomic Force
Microscopy (AFM) je mlada, ali veoma korišćena tehnika za preciznu
rekonstrukciju topografije uzorka sa rezolucijom na nivou atoma. Upotreba ovih
mikroskopa našla je primenu u biotehnologiji, superprovodnicima, prirodnim
naukama i istraživanju materijala. AFM daje izvanredne rezultate u morfološkoj
analizi struktura u nanorazmerama, poput kvantnih tačaka. Kako rezolucija i
kvalitet snimaka ponajviše zavise od osetljivosti vrha mikroskopa, ugljenične
nanocevi pokazale su se kao idealan saveznik. Njihova elastičnost i čvrstina
daleko premašuju konvencionalne vrhove izrađene od silicijum-nitrata.
_________________________
Za masu proizvoda koje koristimo i ne znamo da su proizvodi nanotehnologije.
Evo samo jednog.
Svojstva koja CNT imaju čine ih izuzetnim u izradi budućih materijala za konstrukciju aviona ili automobila. Smanjenje težine i povećanje čvrstine povoljno će uticati na sigurnost putnika i smanjenje potrošnje. Upotreba ovih materijala dobro će doći i u građevinarstvu, gde će ojačanja ugljeničnim nanocevima doprineti ukupnoj stabilnosti spojeva velikih delova budućih građevina.
Upotreba ovih cevi u elektronskoj industriji takođe je veoma isplativa. CNT predstavljaju takozvane balističke provodnike, što znači da prenose energiju gotovo bez gubitaka. Kako postoje i dvoslojne, troslojne i višeslojne cevi (više nanocevi postavljenih koncentrično), jasno je da se ova svojstva mogu iskoristiti na takav način da nanocevi zamene silicijumske poluprovodnike i samim tim poboljšaju elektroprovodna svojstva elektronskih komponenti.Postoji nekoliko načina za dobijanje CNT. Tri koja se izdvajaju kao najčešće upotrebljavana jesu: Arc Discharge, Laserska metoda i Chemical Vapor Deposition (CVD)
Upotreba nanocevi
Nanocevi dobijene CVD metodom izuzetnog su kvaliteta, otvorenog kraja i
zadovoljavajuće dužine. Najveći procenat cevi je jednoslojan, ali se ovom
metodom formiraju i dvoslojne nanocevi
U potreba ugljenikovih nanocevi česta je i u izradi LED monitora.
Samsung je dugo istraživao na koji način efikasno da zameni elektronske topove
konvencionalnih TV uređaja i namesto njih implementira ugljenične nanocevi, koje
su se pokazale kao idealne strukture za ovu namenu. Godine 2005. Motorola je
najavila NED (Nano Emissive Display) tehnologiju, koja bi trebalo da
omogući još tanje monitore. Nanokompozitni materijali su u upotrebi već nekoliko
godina. Fantastična toplotno-provodna svojstva omogućavaju ugljeničnim vlaknima
da se hlade sporije i ravnomernije, što omogućava kvalitetniji dizajn novih
materijala. Ovakvi materijali čine se idealnim za savremene gorivne ćelije.
Njihova sposobnost da zadrže vodonik u gasnom stanju na siguran, efikasan i
ekonomski isplativ način stavlja ih na prvo mesto u izboru materijala za izradu
ovih ćelija. Atomi vodonika vezuju se za atome ugljenika u nanocevima i kasnije
se mogu otpustiti uz male promene u temperaturi i pritisku.
U biomehaničkom smislu, ugljenične nanocevi pokazale su se kao vrlo
dobre za rekonstrukciju mišića. Štaviše, posebne strukture nastale od ovih
nanocevi pokazuju mogućnost istezanja 50 do 100 puta veću od prirodnog mišića
čoveka. Različiti senzori uspešno se mogu izraditi upotrebom nanocevi i na taj
način dobiti veoma osetljivi sklopovi, koji se kasnije mogu koristiti i za
veštačke udove, transfer električnih impulsa od i ka mozgu ili kao detektori
izvesnih supstanci unutar organa i tkiva.
Nanotehnološki izumi postali su i deo borbe protiv kriminala i terorizma.
Američke agencije za ulaganja u vojsku i Ministarstvo odbrane već decenijama
pokušavaju da korišćenjem raznih hibrida ugljenčnih nanocevi i organskih
struktura i molekula dizajniraju savremena oružja u nanorazmerama
Biolozi eksperimentišu sa nanocevima već nekoliko godina i uspešno
su stvorili nekoliko fascinantnih jedinjenja. Izdvaja se hibrid nanocevi i jedne
niti DNK molekula. Ovaj hibrid nalazi primenu u nanoelektronici, medicini, ali i
u borbi protiv terorizma (da, dobro ste pročitali). DNK se spontano vezuje za
ugljenikove nanocevi i u zavisnosti od obima jače ili slabije intereaguje.
Projekat ovog zanimljivog hibrida finansiraju DARPA i nekoliko privatnih
fondacija.
Zanimljiva primena ugljeničnih nanocevi u svakodnevnom životu jeste
ona koja ih ugrađuje u obične majice, praveći na taj način superlaku i
superotpornu odeću koja bi trebalo da zameni dosadašnje oklope specijalaca ili
vojnika na ratištima. Svojstva koja ovakav oklop poseduje jesu i mogućnost
odbijanja skoro svih vrsta ultraljubičastih zraka, kao i to što zahvaljujući
odličnim termalnim svojstvima duže zadržava toplotu tela.
Bilo da su u pitanju senzori, ojačavanje postojećih materijala ili
spravljanje novih materijala i hibridnih struktura, ugljenične nanocevi svakako
predstavljaju izvanrednu šansu za život kakav smo mogli da gledamo u
naučno-fantastičnim filmovima i serijama, čija popularnost govori o
zainteresovanosti koju čovečanstvo izražava kada su u pitanju futurističke i
pomalo blesave naprave do kojih svakodnevno dolazimo i koje nas tek čekaju.
Informacione nanotehnologije
Proizvođači čipova nastavljaju da prate evolutivne mape puta
ustanovljene Murovim
zakonom. Ipak, inženjeri koji sprovode u delo krivu napretka
elektronskih uređaja imaju pune ruke posla da ovako nešto zaista bude u okviru
predikcija najpoznatijeg zakona u IT-u.
Eksperimenti sa nanocevima i nanožicama u pravljenju tranzistora
odavno su već stvarnost u kompaniji Intel. Pokazano je da ovakvi elektronski
sklopovi nude i do tri puta bolje performanse od dosadašnjih, uz očuvanje iste
potrošnje energije. Intel, u saradnji sa istraživačkim centrima u Irskoj, već
godinama unapređuje postojeće i radi na novim proizvodima nanotehnologije. Prvi
partner u ovom poslu jeste Trinity College iz Dablina. Intelova Fab 10
predstavlja dominantnu ustanovu za istraživanje i proizvodnju u domenu
savremenih nanotehnologija.
AF mikroskopi rade na principu razmene elektrona između dodirivog supstrata
(podloge) i vrha. Pomoću struja tunelovanja i po pravilima kvantne mehanike
uređaj beleži topografiju materijala u supstratu sa velikom preciznošću i
rezolucijom. Predstavlja mnogo jeftinije rešenje od elektronskog mikroskopa i
ima veće uvećanje od optičkog. Ovi mikroskopi mogu da gledaju i kroz vodu i
predstavljaju idealnu napravu za biološka istraživanja, koja inače ne bi mogla
da se izvedu
IBM već godinama radi na ovom polju. Uspešno su sprovedeni
eksperimenti koji su uslovili najave zvaničnika ove kompanije da će novi čipovi
biti u stanju da čuvaju terabite informacija na uređajima veličine iPoda.
Upotreba pojedinačnih molekula kao prekidača u savremenim tranzistorima
najavljuje se već nekoliko godina, a kako IBM najavljuje, pitanje je vremena
kada ćemo videti ove supertranzistore u čipovima za uređaje masovne potrošnje.
Ovako minijaturizovani čipovi mogli bi da stanu na glavu čiode i da nude
računarsku moć ekvivalentnu savremenim računarima. Rad na molekulskim
prekidačima IBM sprovodi u Cirihu i njihov dalji rad ide u smeru zamene
silicijumskih CMOS čipova.
Ova kompanija ne zaustavlja se na tome, već uporedo radi i na
korišćenju nanotehnologije i mikročipova u medicini, gde bi posebni čipovi bili
u stanju da dekoduju ljudsku DNK i na taj način pomognu naučnicima u pronalasku
novih lekova i tehnika lečenja. Cilj je napraviti uređaj koji bi za nekoliko
stotina do hiljadu dolara mogao da očita ljudski genom. Za podsećanje, prva
sekvenca Human Genome Project inicijative koštala je tri milijarde dolara, te je
jasno koliki je potencijal braka računarske nauke i medicine.
Nanotehnologija i solarna energija – novi najbolji prijatelji?
Iskorišćavanje sunčeve energije već 30 godina predstavljaju jednu od
dominantnijih tema u pričama o energetskoj efikasnosti. Svet danas troši oko 16
TW snage, dok u istom periodu Sunce izrači oko 120.000 TW, i to samo na
kontinentalnom delu Zemlje. Koliko je to energije nije teško zamisliti, a kako
iskoristiti tu energiju, to je već pitanje koje tera na razmišljanje. Sistemi
fotonaponskih receptora koji pretvaraju sunčevu energiju u električnu tehnološki
još ne predstavljaju ni efikasno a ni jeftino rešenje i svega nekoliko država
može da priušti velike takve sisteme. Danas su najčešći materijali za apsorpciju
svetlosti izgrađeni od silicijuma ili rutenijuma. Osnovni nedostaci ovih
materijala jesu cena i dostupnost. Rutenijumske ćelije su nešto jeftinije od
silicijumskih, ali je ovaj element vrlo redak na Zemlji.
Ovde u pomoć priskače ugljenična forma grafen, zapravo ista forma
ugljeničnih struktura od koje je izgrađena ugljenična nanocev. Naučnici su
ustanovili da ovakav materijal ima vrlo solidnu sposobnost apsorpcije solarne
energije, a njegova proizvodnja mnogo je jeftinija od konkurencije. Problem bi
mogla da predstavlja činjenica da je potrebno da ćelije budu velike površine,
što nije lako izvesti sa ovom strukturom. Ipak, naučnici iz Američkog udruženja
hemičara uspeli su da naprave posebne trodimenzionalne strukture grafena koje
sadrže i po 168 atoma ugljenika u mreži. Sposobnost apsopcije pilotskih ćelija
išla je i do 200 mikroampera po kvadratnom centimetru, što je veoma dobar
rezultat.
Trodimenzionalne solarne ćelije su jedan od pravaca koji dobija znatna sredstva
i koji je zainteresovao mnoge naučnike. Korišćenjem posebnih nanostubova
postavljenih u aluminijumsku osnovu povećava se raspoloživa površina apsorpcije
i na taj način može se zahvatiti veća količina solarne energije. Kako se ovi
sistemi mogu ugraditi na plastične materijale, čitava konstrukcija može biti i
savitljiva, što olakšava postavljanje na mesta nepristupačna za konvencionalne
ćelije
Na Univerzitetu u Indijani naučnici su dizajnirali fotoreceptore na
bazi titanijum-dioksida prevučene slojem jednoslojnih nanocevi, dobivši tako
solarne ćelije koje dvostruko bolje konvertuju ultraljubičastu svetlost u
elektrone nego što je to do sada bio slučaj. Ugljenične nanocevi ovde imaju
važnu ulogu u „sakupljanju” elektrona, koji bi inače pobegli iz sistema, i na
taj način povećavaju efikasnost ćelija. Još se eksperimentiše upotrebom
nanočestica u vidljivom delu spektra, gde dodavanje nanotehnoloških čuda
povećava sposobnost apsorpcije svega nekoliko procenata, pre no što se ove
solarne ćelije ubace u masovnu proizvodnju. Jedan od načina na koji će se ovo
postići jeste premazivanje nanočestica kvantnim tačkama, malim poluprovodnim
kristalima koji imaju mogućnost da visokoenergetske fotone pretvore u više
elektrona, za razliku od konvencionalnih koje jedan foton pretvaraju u samo
jedan elektron.
Za masu proizvoda koje koristimo i ne znamo da su proizvodi nanotehnologije.
Evo samo jednog.
1 коментар:
Nano-cevi su najeksponiranija komponenta nano-industrije i mogu da opasne za zdravlje. Novu tehnologiju treba koristiti obazrivo jer ima fantastične mogućnosti, ali isto tako ne smemo ponoviti grešku kakvu smo napravili s azbestom.
XXX
Постави коментар