Ovako započinje knjiga Nastanci: četrnaest milijardi godina kosmičke evolucije
autora Nil de Gras Tajsobna i Donald Goldsmita čiji prvih tridesetak stranica sledi u tekstu ispod.
" Svima onima koji podižu pogled, kao i svima koji još ne znaju ono što bi trebalo."
Stasala je nova sinteza naučnog znanja i počela da rađa plodovima. Poslednjih godina, odgovori na pitanja o našem kosmičkom poreklu počeli su da se pojavljuju ne više samo na području astrofizike. Radeći pod kišobranom novih disciplina kao što su astrohemija, astrobiologija i astrofizika čestica, astrofizičari su uvideli da u velikoj meri mogu da se okoriste saradnjom s ovim srodnim oblastima. Oslanjanje na interdisciplinarni pristup pri pokušajima da se pruži odgovor na pitanja „Odakle potičemo?“ omogućilo je istraživačima ranije nezamislivu širinu i dubinu uvida u dejstvovanje kosmosa u knjizi Nastanci: četrnaest milijardi godina kosmičke evolucije upoznajemo čitaoca s ovom novom sintezom znanja koje nam pruža priliku da proniknemo ne samo u nastanak kosmosa nego i u nastanak najvećih sklopova materije, nastanak zvezda koje osvetljavaju kosmos, nastanak planeta koje predstavljaju najverovatnija staništa života, kao i nastanak samog života na jednoj ili više planeta. Ljude ne prestaje da očarava pitanje porekla, i to iz više razloga, kako logičkih tako i emotivnih. Teško da možemo da dokučimo suštinu bilo čega ako ne znamo odakle potiče a od svih priča koje imamo priliku da čujemo one koje se odnose na naše poreklo nailaze na najdublji odjek u nama.
NAJVEĆA ISPRIČANa PRIČA
Svet već dejstvuje mnoge godine
pošto je jednom prikladno pokrenut.
Iz tog početka sve je proizašlo.
— Lukrecije
Pre nekih četrnaest milijardi godina, na početku vremena, svekoliki prostor, materija i energija poznatog sveta bili su zbijeni u zapreminu veličine glave čiode. Kosmos je tada bio toliko topao da su sve osnovne sile prirode, koje zbirno opisuju svet, bile spojene u jednu objedinjenu silu. Kada je kosmos bio star samo 10–43 sekunde, a temperatura mu dostizala 10-30 stepeni – pre toga nijedna naša teorija o materiji i prostoru nije imala smisla – crne rupe su spontano nastajale, nestajale, pa ponovo nastajale iz energija sadržanih u polju objedinjene sileutim krajnjim uslovima kojima se bavi spekulativna fizika sklop prostora i vremena bio je izrazito zakrivljen, pretvarajući se u sunđerasto, penasto ustrojstvo. Tokom tog razdoblja nisu se mogle razlikovati pojave koje opisuje ajnštajnova opšta teorija relativnosti (moderna teorija gravitacije) i kvantna mehanika (opis materije u najmanjim razmerama).
Kako se kosmos širio i hladio, gravitacija se odvojila od ostalih silau brzo potom razdvojile su se jedna od druge jaka nuklearna sila i elektroslaba sila, što je pratilo ogromno oslobađanje u skladištene energije. Ovo oslobađanje dovelo je, sa svoje strane, do brzog povećanja razmera kosmosa – 10-50 puta. Brzo širenje, poznato kao „razdoblje inflacije“, razudilo je i ujednačilo materiju i energiju tako da su varijacije gustine u raznim delovima postale manje od jednog stohiljaditog dela.
Od ove tačke u prilici smo da nastavimo oslanjajući se na fiziku potvrđenu u laboratorijskim izučavanjima. Kosmos je bio dovoljno topao da fotoni spontano pretvaraju energiju u parove čestica materije i antimaterije koje su se odmah po nastajanju međusobno potirale, vraćajući energiju fotonima. Iz nepoznatih razloga došlo je do „narušavanja“ simetrije materije i antimaterije pod dejstvom sile koja ih je prethodno razdvojila, što je dovelo do malog preteka materije nad antimaterijom. Iako neznatna, ova asimetričnost imala je ipak ključni značaj za potoni razvoj kosmosa: na svakih milijardu čestica antimaterije nastajala je milijarda plus jedna čestica materije.
Kako se kosmos dalje hladio, elektroslaba sila razdvojila se u elektromagnetnu silu i slabu nuklearnu silu, čime je bio upotpunjen skup četiri zasebne sile prirode. S daljim opadanjem energije fotona više nije moglo da dolazi do spontanog stvaranja čestica materije i antimaterije. Svi preostali parovi čestica materije i antimaterije brzo su se međusobno potrli, tako da je u kosmosu preostala samo po jedna čestica materije na svakih milijardu fotona – dok antimaterije uopšte nije bilo. Da nije nastala ova asimetričnost između materije i antimaterije, kosmos koji se širi zauvek bi se sastojao jedino od svetlosti u njemu ne bi bilo ničeg drugog, čak ni astrofizičara. Tokom razdoblja od približno tri minuta materija se pretvorila u protone i neutrone, od kojih su se mnogi povezali, obrazujući najjednostavnija atomska jezgra u međuremenu, elektroni koji su se slobodno kretali razmešali su
fotone, sazdavši neprozirnu supu materije i energije.
Kada je temperatura kosmosa pala na nekoliko hilada kelvina – što je nešto više od temperature visoke peći – kretanje slobodnih elektrona dovoljno se usporilo da ih jezgra privuku iz supe i tako sazdaju atome vodonika, helijuma i litijuma, tri najlakša elementa. Kosmos je tada postao providan (prvi put) za vidljivu svetlost, a ti slobodni fotoni vidljivi su danas kao kosmička mikrotalasna pozadina. Prvih milijardu godina kosmos je nastavio da se širi i hladi, a materija se pod dejstvom gravitacije okupljala u masivna zbirišta koja nazivamo galaksije. Samo u granicama kosmosa koji možemo da vidimo nastalo je stotinu milijardi galaksija, od kojih svaka sadrži na stotine milijardi zvezda u čijim se jezgrima odigrava termonuklearna fuzija u unutrašnjosti ovih zvezda, s masom približno deset puta većom od Sunčeve, postojali su dovoljno visoki pritisci i temperature da nastane na desetine elemenata težih od vodonika, računajući tu i one od kojih su sazdane planete i život na njima. Ti elementi bili bi beskorisni da su ostali u
unutrašnjosti zvezda ali zvezde velike mase okončavaju vek eksplozijama, rasipajući galaksijom svoju hemijski bogatu utrobu.
Posle sedam ili osam milijardi godina ovakvog rasipanja nastala je neupadljiva zvezda (Sunce) u neupadljivom području (Orionov krak) neupadljive galaksije (Mlečni put) u neupadljivom delu kosmosa (na rubovima super jata u Devici). Oblak gasa iz koga se Sunce obrazovalo sadržao je dovoljan pretek teških elemenata da iznedri i nekoliko planeta, na hiljade asteroida i na milijarde kometa. Za vreme nastajanja zvezdanog sistema materija se kondenzovala i srastala iz matičnog oblaka gasa koji je kružio oko Sunca. Nekoliko stotina miliona godina neprekidni udari veoma brzih kometa i drugih ostataka održavali su površine planeta u tečnom stanju, onemogućujući nastanak složenih molekula. Kako je u
Sunčevom sistemu ostajalo sve manje nesrasle materije, površine planeta počele su da se hlade. Planeta koju nazivamo Zemljom stvorena je na orbiti na kojoj njena atmosfera može da održava okeane poglavito u tečnom stanju. Da je Zemlja nastala bliže Suncu, okeani bi isparili. Da je sazdana na većoj udaljenosti od zvezde, okeani bi se zalediliu oba slučaja, život kakav mi poznajemo ne bi se razvio.
U hemijski bogatim tečnim okeanima, pod dejstvom nekog mehanizma koji nam nije poznat, nastale su jednostavne anaerobne bakterije koje su nehotice preobrazile Zemljinu atmosferu punu ugljendioksida u atmosferu s dovoljno kiseonika da omogući pojavu i razvoj aerobnih organizama. Postepeno, aerobni organizmi postali su preovlađujući i u okeanima i na kopnu. Ti isti atomi kiseonika, koji se obično javljaju u parovima (O2), mogu takođe da se povezuju u
trojke (O3) u višim delovima atmosfere. Ovako povezan kiseonik zaštitio je površinu Zemlje od glavnine ultraljubičastih fotona sa Sunca koji veoma nepovoljno deluju na molekule
Izuzetna raznovrsnost života na Zemlji, kao i (može se pretpostaviti) drugde u kosmosu, proističe iz okolnosti da u kosmosu ima mnogo ugljenika, odnosno da su od ugljenika sazdani nebrojeni molekuli (kako jednostavni tako i složeni); postoji više varijeteta molekula zasnovanih na ugljeniku nego svih drugih molekula zajedno ali život je krhak. Zemlja se sudara s velikim telima, zaostalim iz razdoblja nastanka Sunčevog sistema; takvi sudari svojevremeno su predstavljali običnu pojavu, a danas izazivaju prave katastrofe u našim ekosistemima. Pre pukih 65 miliona godina (što je manje od 2 odsto Zemljine starosti) asteroid od deset biliona tona udario je u područje koje je danas poznato kao poluostrvo Jukatan, zbrisavši preko 70 odsto kopnene flore i faune naše planete, uključujući i sve dinosauruse, glavne kopnene životinje iz te epohe. Ova ekološka tragedija pružila je priliku da mali preživeli sisari zauzmu upravo ispražnjene niše. Iz grane tih sisara koja je razvila velike mozgove i koju nazivamo primati izdvojio se rod i vrsta – homo sapiens – s takvim nivoom inteligencije koji im je omogućio da izume metode i oruđa nauke; da izume astrofiziku; da dokuče nastanak i razvoj kosmosa.
Da, kosmos je imao početak. Da, kosmos se i dalje razvija i da, može se pratiti poreklo svakog atoma naših tela do Velikog praska, odnosno do termonuklearne peći uunutrašnjosti masivnih zvezda. Mi nismo jednostavno u kosmosu, mi smo deo njega. Rođeni smo iz njega. Moglo bi se čak reći da preko nas, ovde u ovom zabitom kutku, kosmos dokučuje sam sebe a tek smo na početku tog puta.
Prvi deo
NASTANAK KOSMOSA
1.
U POČETKU
Na gotovo svakom području naučnog istraživanja, ali naročito u fizici, do novih otkrića dolazi se na krajnjim granicama naših sposobnosti merenja događaja i situacija u ekstremnim uslovima materije, kao što je okolina crnih rupa, gravitacija snažno savija kontinuum prostor-vremena u ekstremnim uslovima energije, termonuklearna fuzija održava samu sebe na temperaturi od 15 miliona stepeni u jezgrima zvezda a krajnje zamislive uslove srećemo u nepojamno toploj i gustoj sredini koja je postojala u prvim trenucima kosmosa. Da bi se razumelo šta se zbiva na svim ovim mestima, bili su neophodni zakoni fizike koji su otkriveni posle 1900 godine, tokom razdoblja koje fizičari sada nazivaju moderna era, za razliku od klasične ere kojoj pripada celokupna prethodna fizika.
Jedno od glavnih svojstava klasične fizike jeste da događaji, zakoni i predviđanja imaju smisla. Svi su oni otkriveni i provereni u običnim laboratorijama smeštenim u običnim zgradama.
Zakoni gravitacije i kretanja, elektriciteta i magnetizma, kao i oni o prirodi i ponašanju toplotne energije i dalje se predajuna časovima srednjoškolske fizike. Ova otkrića o svetu prirode pokrenula su industrijsku revoluciju koja je preobrazila kulturu i društvo na načine nezamislive prethodnim pokolenjima; takođe su zadržala središnju ulogu u tumačenju onoga što se dešava i zašto se dešava u svetu svakodnevnog iskustva. Nasuprot tome, u modernoj fizici kao da ništa nema smisla zato što se sve zbiva na područjima koja se nalaze daleko ispod onih dostupnih ljudskim čulima. To i nije tako rđavo. Možemo srećno da zaključimo da je naš svakodnevni život pošteđen krajnje fizike. Jednog normalnog jutra vi ustajete iz postelje, odlazite u kupatilo, obedujete, pa krećete na posao. Na kraju dana vaši ukućani očekuju da ne izgledate drugačije nego onda kada ste pošli, odnosno da se vratite kući u
jednom komadu ali zamislite kako stižete u kancelariju, ulazite u pregrejanu salu za sastanke u 10:00 i najednom gubite sve elektrone – ili, još gore, atomi vašeg tela razleću se na sve strane. To bi baš bilo rđavo. Ili zamislite da sedite u kancelariji i pokušavate da radite uz stonu svetiljku od 75 vati, kad neko uključi rasvetu od 500 vati na tavanici, što dovodi do toga da vaše telo počinje da leti po prostoriji, odbijajući se od zidova, sve dok ne proleti kroz prozor. Ili, recimo, odete posle posla na takmičenje u sumo rvanju gde s nevericom gledate kako se dva gotovo okrugla borca sudaraju, nestaju, a potom spontano postaju dva zraka svetlosti koja napuštaju salu u suprotnim smerovima. Ili na povratku kući pođete nekim putem kojim inače ne idete, a kad se nađete u blizini neke mračne zgrade ona vas usisa u sebe, počev od stopala, istežući vam telo od nožnih prstiju do temena, dok vas sabija po širini kako bi vas provukla kroz rupu iz koje vam nema povratka.
Da se ovakvi događaji odigravaju u našem svakodnevnom životu, moderna fizika izgledala bi nam znatno manje čudnovata; naša upućenost u temelje relativnosti i kvantne mehanike prirodno bi proisticala iz životnog iskustva; a naši ukućani verovatno nas uopšte ne bi puštali da idemo na posao ali u prvim minutima kosmosa ovakve stvari neprekidno su se zbivale. Da bismo ih predočili sebi i razumeli nema nam druge do da uspostavimo novu vrstu zdravog razuma, drugačiju intuiciju o tome kako se materija ponaša i kako fizički zakoni opisuju njeno ponašanje pri krajnjim temperaturama, gustinama i pritiscima
Moramo da zakoračimo u svet jednačine E = mc2
Albert Ajnštajn objavio je prvu verziju ove znamenite jednačine 1905 godine, iste one kada se u uvaženom nemačkom časopisu za fiziku Annalen der Physik pojavio njegov kapitalni rad pod naslovom Zur Elektrodynamik bewegter Körperu prevodu ovaj naslov glasi „O elektrodinamici tela u kretanju“, ali je znatno poznatiji kao Ajnštajnova posebna teorija relativnosti, koja je uvela viđenja što su zauvek promenila naše predstave o prostoru i vremenu. Ajnštajnu je tada bilo samo dvadeset šest godina i radio je kao činovnik Švajcarskog patentnog zavoda u Bernu. Nešto kasnije iste godine Ajnštajn je prvi put naveo svoju slavnu jednačinu u sasvim kratkom radu (dve i po strane) objavljenom u istom glasilu: Ist die Trägheit aines Körpers von seinem Ernergieinhalz abhängig? („Da li inercija tela zavisi od njegove energetske sadržine?“) Da bismo vas poštedeli truda traganja za izvornim tekstom, odnosno upriličenja eksperimenta kojim biste proverili
Ajnštajnovu teoriju, reći ćemo vam da je odgovor na pitanje postavljeno u naslovu potvrdan. Evo Ajnštajnovih reči
ako telo emituje energiju E u obliku zračenja, masa mu se smanjuje u odnosu E/c2. Masa nekog tela jeste mera njegove
energetske sadržine; ako se energija menja kao E, masa se
menja u istom smislu.
Nesiguran u ispravnost ovog iskaza, Ajnštajn dodaje:
Nije nemoguće da se kod tela čiji je energetski sadržaj u visokoj
meri promenljiv (soli radijuma, na primer) ova teorija može
uspešno staviti na probu. (albert Einstein, The Principles of Relativity, prev W Perrett i GB Jeffrey, London: Methuen and Company, 1923, s 69–71)
jednačinom možete da ustanovite koliko energije zračenja neka zvezda može da proizvede ili koliko energije možete dobiti pretvaranjem novčića koje imate u džepu u njene korisne oblike.
Najpoznatiji oblik energije – koji blista svuda oko nas, premda ga uglavnom ne prepoznajemo niti znamo kako se naziva – jeste foton, nesvodiva čestica vidljive svetlosti ili bilo kog drugog vida elektromagnetnog zračenja, lišena mase. Mi svi živimo pod neprekidnim pljuskom fotona: sa Sunca, Meseca i zvezda; iz vaše pećnice, lustera i noćne svetiljke; iz stotina radio i televizijskih stanica; iz
nebrojenih mobilnih telefona i radarskih odašiljača Zašto onda ne vidimo svakodnevno pretvaranje energije u materiju ili materije u energiju? Energija običnih fotona daleko je ispod mase čak i najmanje masivnih subatomskih čestica, tako da ne može da bude pretvorena saglasno jednačini E = mc2. Kako fotoni sadrže premalo energije da bi postali bilo šta drugo, oni vode jednostavan život, srazmerno lišan događaja.
Čeznete li za malo akcije putem E = mc2? Dajte se u potragu za fotonima gama zračenja koji nipošto ne oskudevaju u energiji – imaju je bar 200. 000 puta više nego vidljivi fotoni. Od njih ćete se ubrzo razboleti i umreti od raka, ali pre no što se to dogodi, ukazaće vam se prilika da vidite parove elektrona, jedan načinjen od materije, a drugi od antimaterije, kako se pojavljuju tamo gde su prethodno bili fotoni. Moći ćete takođe da vidite kako se sudaraju parovi elektrona materije i antimaterije, međusobno se potirući i ponovo stvarajući fotone gama zračenja Podignite energiju fotona 2. 000 puta i sada imate gama zračenje s dovoljno energije da ljude koji to mogu da podnesu pretvorite u Halka. Parovi ovih fotona sadrže dovoljno energije da, sasvim u saglasnosti s jednačinom E = mc2, stvore
čestice kao što su neutroni, protoni i njihovi antimaterijski parnjaci, s masom gotovo 2. 000 puta većom od mase elektrona. Visokoenergetski fotoni ne nalaze se na svakom mestu, ali ih ima u mnogim kosmičkim topionicama. Za gama zračenje gotovo bilo koja sredina toplija od nekoliko milijardi stepeni sasvim je odgovarajuća.
Ogroman je kosmološki značaj čestica i energetskih paketa koji se pretvaraju
jedni u druge. Trenutno, temperatura našeg kosmosa u širenju, ustanovljena merenjem mikrotalasnih fotona koji ispunjavaju svekoliki prostor, iznosi samo 2,73 kelvina (Na Kelvinovoj lestvici sve temperature imaju pozitivnu vrednost;
čestice imaju najmanju moguću energiju na 0 kelvina; sobna temperatura iznosi 295 kelvina, dok voda ključa na 373 kelvina). Poput fotona vidljive svetlosti, mikrotalasni fotoni suviše su hladni da bi smeli da se nadaju da će se pretvoriti
u čestice preko E = mc2. Drugim rečima, nijedna poznata čestica nema tako malu masu da može da nastane od oskudne energije jednog mikrotalasnog fotona. Isto važi za fotone koji tvore radiotalase, infracrvenu i vidljivu svetlost, kao i za ultraljubičasto i rendgensko zračenje. Jednostavnije govoreći, za sva pretvaranja čestica potrebno je gama zračenje. Juče je, međutim, kosmos bio nešto manji i nešto topliji nego danas a prekjuče još manji i još topliji. Vratite časovnike još unazad – recimo, 13,7 milijardi godina – i obrećete se pravo u praiskonskoj supi, u
razdoblju kada je temperatura kosmosa bila dovoljno visoka da bude astrofizički zanimljiva. Svet je, naime, tada bio ispunjen gama zračenjem.
Razumevanje ponašanja prostora, vremena, materije i energije od Velikog praska do danas jedan je od najvećih trijumfa ljudske misli ako tragate za
potpunim objašnjenjem događaja u najranijim trenucima, kada je kosmos bio manji i topliji nego ikada potom, morate da pronađete neki način koji će omogućiti da
četiri poznate sile prirode – gravitacija, elektromagnetizam, jaka i slaba nuklearna sila – međusobno komuniciraju, da se objedine i postanu jedinstvena metasila Takođe morate nekako da izmirite dve trenutno neusklađene grane fizike: kvantnu mehaniku (nauku o malom) i opštu relativnost (nauku o velikom).
Podstaknuti uspešnim povezivanjem kvantne mehanike i elektromagnetizma sredinom dvadesetog stoleća, fizičari su pohitali da spoje kvantnu mehaniku i opštu relativnost u jedinstvenu i usaglašenu teoriju kvantne gravitacije. Iako su svi dosadašnji pokušaji u ovom smislu zakazali, bar smo ustanovili gde se nalazi glavna prepreka: u „Plankovoj eri“ . Posredi je kosmička faza koja je trajala 10–43 sekunde (jedan deset milioniti bilioniti bilioniti bilioniti deo sekunde) posle početka. Kako informacije ne mogu da se kreću brže od svetlosti, x 108 metara u sekundi, neki hipotetički posmatrač smešten bilo gde u kosmosu tokom Plankove ere ne bi mogao da vidi dalje od 3 x 10–8 metara (tri stotine milijarditi bilioniti bilioniti deo metra). Nemački fizičar Maks Plank, po kome su ovo nepojamno malo vreme i razdaljina dobili naziv, došao je na zamisao o kvantizovanju energije 1900 godine i danas se smatra rodonačelnikom kvantne mehanike
Svakodnevni život nije, međutim, nimalo ugrožen svime ovim. Sudar kvantne mehanike i gravitacije ne suočava savremeni kosmos ni sa kakvim poteškoćama.
Astrofizičari primenjuju pravila i sredstva opšte relativnosti i kvantne mehanike na potpuno različite klase problema. Ali u početku, tokom Plankove ere, veliko je bilo malo, tako da je moralo postojati neko prisilno venčanje između ove dve oblasti. Nažalost, i dalje nam je nepoznato na šta su se mladenci tom prilikom zarekli, odnosno nikakvi (poznati) zakoni fizike ne opisuju pouzdano kako se kosmos ponašao za vreme tog kratkog medenog meseca, pre no što je širenje kosmosa primoralo veoma veliko i veoma malo da se trajno razdvoje. Na kraju Plankove ere gravitacija se oslobodila ostalih, još objedinjenih sila prirode, stekavši nezavisan identitet koji naše sadašnje teorije sasvim valjano opisuju. Kako je kosmos
postajao sve stariji od 10–35 sekundi, sve više se širio i hladio, a ostatak nekada objedinjenih sila razdvojio se na elektro-slabu silu i jaku nuklearnu silu. Još kasnije, elektro-slaba sila razdvojila se sa svoje strane na elektro-magnetnu i slabu nuklearnu silu, čime su konačno nastale četiri zasebne sile za koje danas znamo – pri čemu slaba sila upravlja radioaktivnim raspadanjem, jaka sila povezuje čestice u atomskom jezgru, elektromagnetna sila drži na okupu atome u molekulima, dok gravitacija drži na okupu veće količine materije. U vreme kada je kosmos dostigao starost od jednog bilionitog dela sekunde, njegove preobražene sile, uz još nekoliko ključnih događaja, već su odredile temeljna svojstva našeg sveta, od kojih svako zavređuje da se o njemu napiše posebna knjiga.
Kako je proticao prvi bilioniti deo sekunde kosmosa, već je došlo do međudejstva materije i energije. Neposredno pre, za vreme i pošto su se jaka i elektro-slaba sila razdvojile, kosmos je sadržao uskomešan okean kvarkova, leptona i njihovih antimaterijskih parnjaka, uz bozone koji su omogućavali ovim česticama da stupajuu međudejstva. Nijedna od tih čestica, bar koliko nam je poznato, ne može se podeliti na manje i temeljnije sastojke. Fotoni, uključujući i one koji obrazuju vidljivu svetlost, pripadaju porodici bozona. U leptone najpoznatije laicima za fiziku, spadaju elektroni i (možda) neutrini; a najpoznatiji kvarkovi jesu e..., nema najpoznatijih kvarkova, zato što u običnom životu uvek srećemo kvarkove vezane u česticama kao što su protoni i neutroni. Svakoj vrsti kvarkova dodeljen je apstraktan naziv koji nema nikakav filološki, filozofski ili pedagoški smisao. Nazivi su tu jedino stoga da bi se kvarkovi po njima razlikovali: „gore“ i „dole“, „čudan“ i „šarmantan“, „vrh“ i „dno".
Kvarkovi su neobični. Za razliku od protona, čije naelektrisanje iznosi +1, i elektrona, čije naelektrisanje iznosi –1, kvarkovi imaju razlomačna naelektrisanja koja se javljaju u jedinicama od 1/3. Osim u najekstremnijim uslovima jedan kvark nikada nećete zateći kao samostalan entitet; uvek će se javljati zajedno s još jednim ili s još dva kvarka. Štaviše, sila koja drži na okupu dva ili više kvarkova postaje snažnija što ih više razdvajate – kao da su povezani nekom sub-nuklearnom gumenom trakom. Ako ipak uspete da dovoljno razdvojite kvarkove, gumena traka među njima će pući. Energija uskladištena u njoj tada priziva E = mc2 i stvara nove kvarkove na dva kraja, te vas tako vraća na početak.
Tokom ere kvarkova i leptona u prvom bilionitom delu sekunde kosmosa,
njegova gustina bila je tolika da se prosečni razmak među nepovezanim kvarkovima nije razlikovao od razmaka među povezanim kvarkovima u tim
uslovima, pripadnost među obližnjim kvarkovima nije se mogla nesumnjivo
odrediti, te su se oni tako slobodno kretali. Do eksperimentalnog otkrića ovog stanja materije, koje je sasvim prikladno nazvano „supa od kvarkova“, došao je 2002 godine jedan tim fizičara s Nacionalne laboratorije Brukhejven na Long
Ajlendu
Iz kombinacije posmatračkih nalaza i teorije proishodi da je neka epizoda
u veoma ranom kosmosu, možda prilikom neke od podela među raznim vrstama sila, imala za posledicu nastanak značajne asimetrije pri kojoj su čestice materije postale brojnije od čestica antimaterije za otprilike jednu na milijardu– što se pokazalo kao dovoljna razlika da mi danas postojimo. Ovo majušno nepodudaranje teško da je uopšte moglo da bude zapaženo usred neprekidnog stvaranja, potiranja i ponovnog stvaranja kvarkova i antikvarkova, elektrona i antielektrona (poznatijih kao pozitroni) i neutrina i antineutrina. Tokom te ere, maleni pretek materije nad antimaterijom imao je nebrojene prilike da nađe čestice s kojima bi se potro, kao što su to učinile i sve ostale čestice.
Ali takve prilike nisu još dugo potrajale Kako je kosmos nastavio da se širi i hladi, temperatura mu je brzo pala ispod bilion kelvina Od početka je protekao milioniti deo sekunde, ali smlačeni kosmos više nije imao dovoljnu ni
temperaturu ni gustinu da kuva kvarkove. Svi kvarkovi hitro su se dočepali partnera za ples, stvorivši postojanu novu porodicu teških čestica nazvanih hadroni (od grčke reči hadros, što znači „gust“), Udruživanje kvarkova u hadrone brzo je dovelo do nastanka protona i neutrona, kao i drugih, manje poznatih vrsta teških
čestica koje se sve sastoje od neke kombinacije kvarkova. Mala asimetrija između materije i antimaterije u supi kvarkova i leptona sada se prenela na hadrone, što je imalo izuzetne posledice
Kako se kosmos hladio, količina raspoložive energije za spontano stvarane čestica postojano je opadala. U eri hadrona, fotoni više nisu mogli da računaju na E = mc2 za pravljenje parova kvarkova i antikvarkova: njihovo E više nije bilo dovoljno za mc2 parova. Osim toga, fotoni koji su nastajali iz svih preostalih potiranja nastavili su da gube energijuu procesu širenja kosmosa, sve dok ona konačno nije pala ispod praga neophodnog za stvaranje parova hadrona i antihadrona. Svakih milijardu potiranja ostavljalo je za sobom milijardu fotona – dok je preživljavao samo jedan hadron, nemi svedok majušnog preteka materije nad antimaterijom u ranom kosmosu. Taj samotni hadron na kraju će obrazovati svekoliku materiju: iz njih će nastati galaksije, zvezde, planete i ljudi.
Ali sada je protekla prva sekunda.
Na temperaturi od milijardu kelvina kosmos je i dalje veoma topao – još kadar da kuva elektrone koji se, zajedno sa svojim antimaterijskim parnjacima pozitronima, čas pojavljuju, a čas nestaju ali kako se nastavlja širenje i hlađenje kosmosa, njihovi dani (odnosno sekunde) bivaju izbrojani. Ono što se prethodno dogodilo s hadronima sada se zbilo i s elektronima i pozitronima: međusobno su se potrli, a samo je jedan na milijardu preživeo – ishod samoubilačkog pakta materije i antimaterije. Ostali elektroni i protoni stradali su da bi preplavili kosmos pravim morem fotona.
Pošto se okončala era međusobnog potiranja elektrona i pozitrona, u kosmosu .
je na svaki proton dolazio po jedan elektron. S nastavkom hlađenja, odnosno kako je temperatura pala ispod 100 milijardi stepeni, protoni su se povezivali s drugim protonima i neutronima, obrazujući atomska jezgra i pripremajući teren za jedan budući kosmos u kome će 90 odsto ovih jezgara otpadati na vodonik, a 10 odsto na helijum, uz srazmerno male količine jezgara deuterijuma, tricijuma i litijuma.
Protekla su dva minuta od početka.
Narednih 380. 000 godina ništa se značajno nije dogodilo u našoj supi vodonikovih i helijumovih jezgara, elektrona i fotona. Tokom tih stotina
milenijuma temperatura kosmosa bila je dovoljno visoka da se elektroni slobodno kreću među fotonima.
Kao što ćemo uskoro videti u trećem poglavlju, ova sloboda naglo se okončala kada se temperatura kosmosa spustila ispod 1. 000 kelvina (što je približno polovina temperature na površini Sunca). Tada su elektroni zauzeli mesta na orbitama oko jezgara, obrazujući atome. Spojem elektrona i jezgara novo nastali atomi našli su se usred fotona vidljive svetlosti, čime je okončana priča o nastanku čestica i atoma u praiskonskom kosmosu.
Nastavak širenja kosmosa doveo je do daljeg slabljenja energije fotona. Danas, u ma kom pravcu da astrofizičari pogledaju, svuda nailaze na trag mikrotalasnih fotona na temperaturi od 2,73 kelvina, što je samo hiljaditi deo vrednosti energije kojom su oni raspolagali u doba nastanka atoma. Razmeštaj ovog zračenja na nebu – ista količina energije stiže iz svih pravaca – čuva sećanje na razmeštaj materije u kosmosu neposredno pre no što su atomi stvoreni. Iz ovog razmeštaja astrofizičari mogu da steknu mnoštvo podataka, među kojima su starost i oblik kosmosa. Iako su atomi danas deo svakodnevnog života kosmosa, Ajnštajnovu
jednačinu čeka još mnogo posla – u akceleratorima, gde se parovi čestica materije i antimaterije rutinski stvaraju iz energetskih polja; u jezgru Sunca, gde 4,4 miliona tona materije biva pretvoreno u energiju svake sekunde; i u središtima svih drugih zvezda.
E = mc2 nalazi primenu i u blizini crnih rupa, tik izvan njihovog horizonta događaja, gde dolazi do nastanaka parova čestica i antičestica na račun izuzetne gravitacione energije crne rupe. Britanski kosmolog Stiven Hoking prvi je opisao ovu pojavu1975 godine, pokazavši da celokupna masa crne rupe može polako da ispari pod dejstvom ovog mehanizma. Drugim rečima, crne rupe nisu sasvim crne. Pojava je poznata kao Hokingovo zračenje i služi kao podsetnik na postojanu korist od Ajnštajnove najznamenitije jednačine.
Ali šta se događalo pre sve ove kosmičke pomame. Šta je bilo pre početka?
Astrofizičari ne znaju ništa o tome. Odnosno, naše najkreativnije zamisli gotovo da uopšte nisu zasnovane na eksperimentalnoj nauci. Ljudi skloni
religijskom pogledu na svet tvrde, često uz prizvuk samouverenosti, da je nešto moralo da započne celu stvar: neka sila veća od svih ostalih, izvor iz koga je sve proisteklo Prapo kretač. Za ove ljude to nešto je, naravno, Bog, čija se priroda menja od vernika do vernika, ali i koji je uvek odgovoran za početak kotrljanja lopte.
Ali šta ako je kosmos oduvek postojao, u stanju koje tek treba da odredimo – kao multiverzum, na primer, u okviru koga je ono što mi nazivamo kosmosom samo mehurić u zapenušanom okeanu? Ili šta ako je kosmos, poput njegovih čestica, najednom nastao ni iz čega što bismo mogli da vidimo?
Ovakvi odgovori obično ne zadovoljavaju nikoga. No oni nas podsećaju na to da je učeno neznanje prirodno stanje uma naučnika istraživača na stalno
promenljivoj granici znanja. Ljudi koji su za sebe smatrali da ne znaju ništa nikada se nisu dali u traganje za granicom – niti su na nju nabasali – izmeđupoznatog i nepoznatog u kosmosu. A tu počiva očaravajuća dihotomija: „Kosmos je oduvek postojao“ – ne prolazi kao prihvatljiv odgovor na pitanje „Šta je bilo pre početka?“. Ali za mnoge religiozne ljude „Bog je oduvek postojao“ predstavlja
očigledan i sasvim zadovoljavajući odgovor na pitanje „Šta je bilo pre Boga?“
Ma kom taboru pripadali, kada se upustite u pokušaje da date odgovor na pitanje kako je sve počelo, obično se javlja emocionalno uzbuđenje – kao da ćete postati saučesnik u onome što je usledilo, ili čak odgovorni za to. No ono što važi za život važi i za kosmos: znati odakle potičete nije manje važno nego znati kuda idete.
Нема коментара:
Постави коментар